کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش است. این کشتی به گفته بومیان جزیره توسط کاپیتانان مست هدایت می شد به همین علت از مسیر اصلی خود خارج شده و به جای اینکه در بندری نزدیکی کیش توقف کند، به این جزیره آمد و همان جا لابه لای گل و لای نزدیک به ساحل زمین گیر شد.این کشتی در ۴ مرداد ۱۳۴۵ در نزدیکی روستای «باغو» به گِل نشست.  از آنجا که این کشتی در مسیر یونان قرار داشت، از همان زمان به کشتی یونانی معروف شد و اکنون یکی از مهمترین مکان های دیدنی کیش شده است.

کشتی یونانی

این کشتی از همه جاذبه های دیگر جزیره حتی هتلهای چند ستاره و با عظمت کیش هم مهمتر شده و هر زمان کسی بخواهد تصویری از جزیره کیش ارائه کند، از تصاویر این کشتی بهره می برد.

کشتی یونانی

كشتی يونانی از نظر تاريخي قدمت و اهميت چندانی ندارد وگذشت زمان كشتی را دچار فرسودگی كرده است. قسمت تحتانی كشتی كه در آب است بر اثر برخورد امواج دريا با آن پوسيده و هر آن ممكن است فرو افتد.  تماشا خورشيد كه در پشت كشتی يونانی در آب هاي  خليج فارس غروب مي‌كند خاطره‌اي فراموش‌نشدنی و جاويدان است. و در صورتی که در تور کیش خود از تفریحات کیش، گشت دور جزیره را نیز ثبت نام کنید و بروید، معمولا زمان این گشت دوره جزیره را طوری تنظیم می کنند که در زمان غروب خورشید در کنار کشتی یونانی باشید و بتوانید این صحنه زیبای غروب خورشید را ببینید.

اما کشتی یونانی بعد از ۴۸ سال دیگر توان ایستادن در ساحل را ندارد. تصاویر منتشر شده از آن، هر چند سال یک بار تفاوت زیادی را در میزان ایستادگی آن نشان می دهد. قطعات کشتی یونانی در حال از هم پاشیده شدن است. اما تا همین چند سال پیش بازهم متولیان گردشگری در منطقه آزاد کیش بی تفاوت نسبت به پایداری آن می گفتند که این کشتی ۴۰ سال دیگر هم برای گردشگران جزیره باقی می ماند. شاید به این علت که هنوز مالکیت این کشتی در هاله ای از ابهام است و ایران نمی تواند مدعی مالکیت صد درصدی کشتی یونانی باشد.  همان زمان تلاش های ناموفق زیادی برای بیرون کشیدن این کشتی انجام شد ولی نتیجه ای نداشت چرا که هزینه بیرون آوردن آن بیشتر از قیمت کشتی بود. اکنون نیز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش می گوید که هزینه پایدار نگه داشتن آن زیاد است.

گردشگران جزیره کیش یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این جزیره را دیدن غروب در کنار کشتی یونانی می‌دانند. اگر قرار باشد که پایداری این کشتی قربانی طرح های بلاتکلیف شود، باید گردشگران هر چه زودتر عکس های یادگاری شان را با آن بگیرند چون در سالهای نزدیک مهم‌ترین جاذبه‌ کیش از بین خواهد رفت و این جزیره می ماند و ساختمان های خالی از مسافر و ساحلی که رفته رفته رنگ نیلگون خود را به رنگ سبز جلبک هایی می دهد که در اثر عدم حفظ محیط زیست جزیره به وجود آمده است.

کشتی یونانی

نوشتهٔ پیشین
پارک دلفین های کیش
نوشتهٔ بعدی
شهر باستانی جزیره کیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب پر بازدید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

اخبار کیش

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست